Asetimme kuntavaaliehdokkaita!

Lauantai 31.10.2020 klo 15:18


Turun Vasemmistoliiton kevät- ja syyskokous asetti ensimmäiset kuntavaaliehdokkaat. Ehdokkaita asetettiin tässä vaiheessa 77 henkilöä. Turun Vasemmistoliitto lähtee kevään kuntavaaleihin täydellä sadan ehdokkaan listalla.  

Sukunimi

Etunimi

Arvo, ammatti tai toimi

Ahlgren

Tero

FM, jatko-opiskelija

Alanko

Saana

yhteisöpedagogiopiskelija

Andersson

Li

kansanedustaja, riksdagsledamot

Artesola

Nina

myyjä, opiskelija

Backman

Inkeri

sosiaaliohjaaja, vapaaehtoistyöntekijä

Blomqvist

Nana

hankepäällikkö, projektledare

Blomqvist

Seppo

kauppatieteiden maisteri, ekonomi

Diop

Paco

varhaiskasvatuksen opettaja

El-khatib

Amro

piirisihteeri, opiskelija

Ervasti

Martti

levyseppä, 1. varapääluottamusmies

Funck

Anna

studerande i samhällsvetenskaper, yhteiskuntatieteiden opiskelija

Haapanen

Aki

VTK, putkiasentaja

Haapanen

Sasu

kokki, pääluottamusmies

Hakanen

Merja

ompelija, eläkkeellä

Hakkarainen

Aleksi

varhaiskasvatuksen maisteriopiskelija, varhaiskasvatuksen opettaja, auto- ja kuljetustekniikan insinööri

Hannula

Eila

ompelija, eläkkeellä

Hersi

Muhiadin

opettaja, yrittäjä

Hietanen

Raili (sit.)

johtava sosiaalityöntekijä, eläkkeellä

Hovirinta

Mirja

kätilö, eläkkeellä

Hovirinta

Tauno

teknikko, eläkkeellä

Huotari

Teemu

valtiotieteiden maisteri, toimittaja

Hännikkälä

Noora

tilausvälittäjä

Issakainen

Juha

tuotekehityspäällikkö

Jalkanen

Pia

valokuvaaja, KTM

Jormalainen

Joonas

asiakaspalvelija, opiskelija

Jäntti

Jenni

opiskelija

Kaunislahti

Leena

DI, laiva-, sähkö-, kone-, tuotantoinsinööri

Koiranen

Sara

FM, kulttuurituottaja

Kouki

Lauri

neuropsykiatrinen valmentaja, ohjaaja

Kärkkäinen

Jukka

ylilääkäri

Laaksonen

Juha

ruokapalvelutyöntekijä, laitosapulainen

Lampi

Branko

studerande, aktivist

Laurell

Isko (sit.)

tarkastaja, yksinyrittäjä, asukasaktiivi

Lehtinen

Antti

opiskelija

Lehtonen

Mara

työsuojeluvaltuutettu

Lehtovirta

Ciia

opiskelija

Lempinen

Diana

 

Lindfors

Jaakko

lukion opettaja, oppikirjailija / gymnasielärare, läroboksförfattare

Lindholm

Laura

työnjohtaja

Lindroos

Jonna

toiminnanjohtaja

Linkinen

Tom

filosofian tohtori, kulttuurintutkija

Lähteenmäki

Alpo

teknikko, eläkkeellä

Lähteenmäki

Sari

yrittäjä

Maijanen

Juuso-Matias

teatteripedagogi (AMK), scenkonstpedagog (YH)

Mäkipää

Anna

FM, opetusministerin erityisavustaja

Niemi

Katja

elokuvaohjaaja, käsikirjoittaja

Niinimäki

Rauni

etuuskäsittelijä, eläkkeellä

Norontaus

Liisa

restonomi (AMK), VTM

Oksa

Jukka

tutkija, eläkkeellä

Oksanen

Riikka

kulttuurituottaja, VTM

Pasanen

Ossi

rakennusmies, luottamusmies

Pietikäinen

Nina

KM, järjestöjohtaja

Pylvänäinen

Juho (sit.)

valtiotieteiden ylioppilas

Raekallio

Eva-Liisa

pysyvä asiantuntilja SLL, kouluttaja

Rantala

Pekka

ohjelmoija

Rasimus

Enni

kultturituottaja, järjestötyöntekijä

Rautee

Pekka

opettaja, eläkeläinen

Rauvola

Max

erityisavustaja

Rintala

Markku

raudottaja, työsuojeluvaltuutettu

Räsänen

Taimi

ravintolatyöntekijä, yhdistysaktiivi

Saajala

Veli-Matti

kokemusasiantuntija

Salminen

Heidi

varhaiskasvatuksen opettaja

Salo

Olli

metsätalousinsinööri, teologian yo

Saloniemi

Maisa

kouluttaja, eläkkeellä

Sandelin

Elina

vs. varhaiskasvatuksen erityisopettaja, FM

Savén

Ari-Pekka

hum.kand., kirjastoavustaja

Sumelius

Minna

järjestötyöntekijä, opiskelija

Suojama

Niko

opiskelija, yksinhuoltaja

Suominen

Jari

työmies

Tikkanen

Siiri

opiskelija, kassamyyjä

Timonen

Jukka

ympäristösuunnittelija (AMK), puutarhuri

Törrönen

Joel

muotoilija (AMK)

Uusitalo-Heikkinen

Mervi

luokanopettaja

Yläneva

Lennu

pääluottamusmies, fysioterapeutti

Yrttiaho

Johannes

kansanedustaja

Windqvist

Kia

käsityöläinen, kuvataiteilija

Örnberg

Erto

opetusalan ja työllistämisen asiantuntija

Yht. 77 ehdokasta


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini