44 edustajaa 18 turkulaisesta Vasemmistoliiton perusyhdistyksestä kokoontui torstaina 10.1. päättämään Turun Vasemmistoliiton ehdokkaista kaupungin luottamustoimiin.
Kaupunginhallituksen toisen paikan ottaminen pois Vasemmistoliitolta herätti kokouksessa paljon närää. Neuvottelujen perusteella ainoalle Vasemmistoliiton paikalle kokous nimesi Pirjo Rinteen ja tämän varajäseneksi Turun äänikuningattaren Li Anderssonin.
”Olen erittäin tyytyväinen tehtävääni valtuustoryhmän puheenjohtajana. Työni Helsingissä Vasemmistonuorten puheenjohtajana ohella saan nyt mahdollisuuden toimia myös Pirjon varajäsenenä kaupunginhallituksessa. Päätös syntyi hyvässä hengessä ja Pirjon kanssa tulee olemaan antoisaa tehdä yhteistyötä”, kommentoi valtuustoryhmän puheenjohtajaksi viime
sunnuntaina valittu Andersson.
”Tulemme Lin kanssa jakamaan voimakkaasti vastuuta kaupunginhallituksen tehtävissä, esimerkiksi kaupunginhallituksen alaisessa jaostossa, johon Li nimettiin varsinaiseksi jäseneksi,” täydentää Rinne.
Kokous nimesi lisäksi Sauli Saarisen ehdolle tarkastuslautakunnan varapuheenjohtajaksi ja Raimo Huhtasen ehdolle rakennuslautakunnan varapuheenjohtajaksi.
”Raimo Huhtanen on tehnyt pitkän uran työväenliikkeessä ja on edelleen varavaltuutettu, joten ehdottomasti hänelle kuuluu merkittävä luottamustoimi kuten muillekin varavaltuutetuille”, kommentoi Turun Vasemmistoliiton puheenjohtaja Asko Mäki esitystä rakennuslautakunnan osalta.
Edustajisto nimesi luottamustoimiehdokkaansa seuraten puoluehallituksen ohjeistusta jakaa vastuuta mahdollisimman laajalle joukolle sekä itse viime elokuussa päättämäänsä ohjeistusta luottamustoimien jakamisesta. Ehdokkuuksien valmistelussa kiinnitettiin erityistä huomiota avoimuuteen, jotta sekä vaalitulosta tekemässä olleet ehdokkaat ja tukiryhmät että perusjärjestöjen edustajat varmasti saivat äänensä kuuluviin.
”On hienoa että joukoissamme riittää paljon innokkaita ja osaavia ihmisiä, joita voimme asettaa ehdolle kaupunkilaisten palvelukseen”, iloitsee Mäki.
Kaikki kokouksen tekemät henkilövalinnat alla.
KAUPUNGINVALTUUSTON VAALILAUTAKUNTA
Sauli Saarinen varsinainen
Johannes Yrttiaho varapaikka
KESKUSVAALILAUTAKUNTA
Harri Merisaari varsinainen
TARKASTUSLAUTAKUNTA
Sauli Saarinen (vpj) varsinainen
Seppo Blomqvist varapaikka
KAUPUNGINHALLITUS
Pirjo Rinne varsinainen
Andersson Li varapaikka
Kaupunginhallituksen suunnittelu- ja konsernijaosto
Li Andersson varsinainen
Pirjo Rinne varapaikka
LUOTTAMUSELINTOIMIKUNTA
Elias Laitinen varsinainen
AVUSTUSTOIMIKUNTA
Inkeri Backman varsinainen
Elias Laitinen varsinainen
NIMISTÖTOIMIKUNTA
Laura Tättilä varsinainen
SOSIAALI- JA TERVEYSLAUTAKUNTA
Mirka Muukkonen varsinainen
Annika Karvonen varapaikka
Alpo Lähteenmäki varsinainen
Jaakko Mäkelä varapaikka
Sosiaali- ja terveyslautakunta yksilöjaosto
Jaakko Mäkelä varsinainen
Annika Karvonen varapaikka
NUORISOLAUTAKUNTA
Anna Mäkipää varsinainen
Laura Aalto varapaikka
Saska Heino varsinainen
Tuomas Polo varapaikka
KULTTUURILAUTAKUNTA
Maija Nieminen varsinainen
Mervi Lappalainen varapaikka
Asko Mäki varsinainen
Jonni Saloluoma varapaikka
LIIKUNTALAUTAKUNTA
Pekka Rautee varsinainen
Mika Raita varapaikka
Liisa Norontaus varsinainen
Pirkko Kunnari varapaikka
KASVATUS- JA OPETUSLAUTAKUNTA
Johannes Yrttiaho varsinainen
Jaakko Lindfors varapaikka
Riikka Oksanen varsinainen
Riitta Kallionpää varapaikka
Varhaiskasvatus- ja perusopetusjaosto
Johannes Yrttiaho varsinainen
Riikka Oksanen varapaikka
Lukio- ja ammattiopetusjaosto
Riitta Kallionpää varsinainen
Maisa Välimäki varapaikka
Kasvatus- ja opetuslautakunnan ruotsinkielinen jaosto
Antony Fredriksson varsinainen
Fredrik Rönnlund varapaikka
YMPÄRISTÖ- JA KAUPUNKISUUNNITTELULAUTAKUNTA
Elina Sandelin varsinainen
Emma Vartiainen varapaikka
Wellu Koivisto varsinainen
Matti Kapanen varapaikka
RAKENNUSLAUTAKUNTA
Raimo Huhtanen (vpj) varsinainen
Ossi Pasanen varapaikka
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta
Sade Kondelin varsinainen
TURUN VESILIIKELAITOKSEN JOHTOKUNTA
Mirja Hovirinta varsinainen
Susanna Oksala varapaikka
TURUN KIINTEISTÖLIIKELAITOKSEN JOHTOKUNTA
Seppo Koski varsinainen
Marko Laakso varapaikka
Päivi Takkinen varsinainen
Eva-Liisa Raekallio varapaikka
SATAMAYHTIÖN HALLITUS
Turja Lehtonen varsinainen
TURUN KAUPUNKISEUDUN JOUKKOLIIKENNELAUTAKUNTA
Pasi Heikkilä varsinainen
Misha Dellinger varapaikka
TURUN KAUPUNKISEUDUN JÄTEHUOLTOLAUTAKUNTA
Jukka Timonen varsinainen
Jari Kärkkäinen varapaikka
ALUEPELASTUSLAUTAKUNTA
Jari Suominen varsinainen
Jarmo Lempinen varapaikka